Povaha

Aj keď to tak možno nevyzerá, títo psi milujú deti a svojich pánov nadovšetko. Sú to veľkí maznáci vhodní do rodiny. Aj dieťa si v ňom nájde svojho kamaráta. Často krát svojich pánov ochraňujú ako sa len dá, preto sú veľmi vhodní na obranársky výcvik, aby neútočili na ľudí bezdôvodne. Tým, že sú naviazaní na svojich pánov, by pri zmene majiteľa mohol byť problém. Povaha týchto psov je aj taká, že sú voči cudzím ľuďom nedôverčiví, dokážu odhadnúť či je daný človek dobrý, alebo nie. Majú svojský temperament. Na druhých psov môžu v dospelosti útočiť. Závisí to najmä od dôslednej výchovy, pohlavia,  správnej socializácii, vrodenom správaní voči iným psom, negatívnej skúsenosti s inými psami, psychickej poruchy psa, povahy, dominancie atď. Povaha sa dá človekom čiastočne ovplyvniť. Ide najmä o dôslednosť a vytrvalosť pri výcviku psa. Keďže toto plemeno je zvedavé, vytrvalé a energické, je dôležité mu zabezpečiť dostatok pohybu. Ideálne sú pravidelné dlhé prechádzky, horské túry alebo výcvik a opakovanie povelov. Nedostatok pohybu a neodbúraná nadbytočná energia môže spôsobiť frustráciu psa a negatívne prejavy. Môže sa stať, že pes, ktorý je celé dni doma sám začne ničiť nábytok, vykonávať potrebu vo vnútri, štekať, byť v strese. Stafordi sú vhodní na aportovanie, obranu, ochranu majetku, weight pooling, agility. Sú typickí tým, že sa vedia sami rozhodovať. V niektorých krajinách sú dokonca zakázaní pre ich agresivitu, aby sa predišlo útokom.

Toto plemeno je vhodné kŕmiť metódou BARF, pretože je to pre psa najprirodzenejší spôsob. To, že pes takto kŕmený bude agresívny, je mýtus. Mäso z kvalitného zdroja nepredstavuje pre psa nebezpečenstvo. Má množstvo bielkovín, minerálnych látok, vitamínov, lipidov, sacharidov, ktoré sú pre psa ľahko stráviteľné a zabezpečia psovi spolu so surovými kosťamiprílohami príjem dostatočného množstva živín. Hovädzie, bravčové, králičie, hydinové, mäso z divinyrýb je dôležité pravidelné meniť. Každé má trošku iné zloženie a pri skrmovaní jedného druhu je možné, že pes bude mať niektorej zložky potravy nadbytok ale inej zase nedostatok. To isté platí aj pri prílohách. Tie by mali byť navyše pomleté, alebo rozmixované, aby pes dokázal využiť a stráviť čo najviac živín.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk