Choroby

Napriek tomu, že staford je pomerne zdravé plemeno, môžu sa u neho vyskytnúť choroby, ktoré zdedil po svojich rodičoch a môže ich preniesť aj na svoje potomstvo. Medzi takéto choroby, ktoré sa vyskytujú pri stafordoch, patrí dysplázia bedrového kĺbu, kožné choroby, alergie, ochorenia obličiek.

Dysplázia bedrového kĺbu

Toto ochorenie je typické pre veľké a obrie plemená, ale vzhľadom na mohutnú stavbu tela staforda, kedy je zaťažený pohybový aparát, sa vyskytuje aj pri nich. Ide o zlé utváranie kĺbovej jamky bedrovej kosti a hlavice kĺbu stehennej kosti, takže hlavica presne nezapadá do jamky, čo spôsobuje psovi pri pohybe bolesť. Môže sa objaviť na jednej alebo oboch končatinách. Táto choroba sa najčastejšie prejavuje neochotou k pohybu, pri použití schodov, pri nastupovaní a vystupovaní z auta, kňučaním pri pohybe, odľahčovaní zadných končatín. Presnú diagnózu stanoví veterinár na základe röntgenových snímok a zaháji podpornú liečbu.

Prevencia

Prejavy všetkých týchto chorôb sa dajú vhodnou stravou a prevenciou znížiť, a zabezpečiť tak psovi plnohodnotný život. Vhodný spôsob kŕmenia je práve barfovanie, kde si každý majiteľ vie zostaviť kŕmnu dávku pre psa, ktorý je zdravý, ale aj takému, ktorý trpí niektorou z chorôb. Pri dysplázii bedrového kĺbu je vhodné psom podávať kolagén, ktorý sa nachádza najmä v chrupavkách. Keďže pri barfovaní je pes kŕmený surovými kosťami, prijíma dostatok vápnika na rast kostí, čo prispieva k správnemu vývoju kostí. Aj napriek tomu, že títo psi majú genetickú predispozíciu na dyspláziu bedrových kĺbov, je možné správnou výživou zmierniť prejavy. Naopak, nevhodnou stravou, najmä v období rastu psa, môže dôjsť k zhoršeniu stavu a väčšej bolestivosti. Pri alergiách na niektorú potravinu si majiteľ vie presne zostaviť kŕmnu dávku bez zložiek, na ktoré je pes alergický. Napríklad pri alergii na lepok sa môže psovi podávať v prílohách ryža, pohánka alebo pšeno. Pri kožných ochoreniach je vhodné ako doplnok liečby, na podporu rastu srsti alebo na lepšiu kvalitu srsti, pridať do stravy oleje.

Najdôležitejšie pri týchto chorobách je včasná a správna diagnostika, aby majiteľ zabezpečil psovi dlhý a kvalitný život.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk