Chov

Staford je typické krátkosrsté plemeno, a preto jeho chov treba zvážiť. V dospelosti môžu suky merať 43 – 46 cm a psy 46 – 48 cm. Váha sa môže pohybovať od 18 do 28 kg. Ide o stredne veľké plemeno, takže aj priestor na chov je potrebné prispôsobiť týmto požiadavkám. Najlepšie je ho chovať v interiéry. Rád sa vyvaľuje v posteli ale potrebuje byť aj v prítomnosti majiteľa. Na druhej strane je mu potrebné zabezpečiť dostatok pohybu, aby sa necítil frustrovane a neničil veci v byte. Ak sa toto správanie prejaví, chovné stanice odporúčajú v čase neprítomnosti majiteľa, zabezpečiť psovi klietku. V búde sa odporúča chovať len ojedinele, len ak je búda zateplená alebo vyhrievaná a pes je na ňu zvyknutý od šteniatka. Inak sa môžu dostaviť problémy s kĺbmi, alebo pes prechladne.

Starostlivosť o srsť

Výraznejšie pĺznutie je možné pozorovať najmä na jar, keď sa mení zimná hustejšia srsť na letnú. Psi chovaní v byte môžu pĺznuť po celý rok, ale nie tak veľmi ako na jar. Psi chovaní na dvore pĺznu spravidla na jar a na jeseň. Pri ochoreniach kože, šupinatej pokožke, atopickej dermatitíde alebo na zlepšenie kvality srsti sa odporúča psom podávať rôzne druhy kvalitných olejov. Staford nie je náročný na úpravu srsti. Stačí ho poriadne vyčesávať v čase pĺznutia a mimo neho len občas prečesať. Česaním sa prekrví aj koža psa a srsť bude krajšia, okrem toho je možné česaním odstrániť aj hrubé nečistoty ako napríklad blato. Pri pravidelnom česaní je možné ľahšie zistiť aj kožné problémy, alebo napadnutie parazitmi. Kúpať psa by sme mali len ak je to nevyhnutné a iba prostriedkami určenými pre psi. Koža je najväčší orgán tela, či už ľudí, tak aj psov. Častým kúpaním sa koža vysušuje a narúša sa ochranná vrstva, ktorá bráni prenikaniu patogénnych mikroorganizmov do tela.

Pravidelne by sa mali kontrolovať aj uši, oči, papuľa a labky. Jednak bude pes na tieto úkony zvyknutý a nebude v takom strese u veterinára, a na druhej strane sa dajú zistiť prípadné ochorenia, alebo zvláštnosti, ktoré pes predtým na tom mieste nemal a včas zahájiť liečbu.

Aby psík bol zdravý a netrpel dedičnými ochoreniami, je najlepšie vyberať šteniatka z chovateľskej stanice. Chovateľská stanica zabezpečí krytie iba zdravých jedincov vhodných na chov.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk